Град Добрич, популярен като "житницата на България" се намира в район Добруджа, на 30 километра на черноморското крайбрежие. Населението му наброява 91 300 жителите (по данни от 2011), което го поставя на 9-то място в страната. Най-близките градове в близост до Добрич са Варна, Силистра и Балчик.
Историята на Добрич накратко
Според археологическите свидетелства, първи признаци на организиран живот на територията на днешен Добрич има от III век пне. В района на сегашния център е открит старобългарски некропол. Историците твърдят, че районът се е обезлюдил силно в началото на XI век от новата ера, в следствие на опустошителните набези на печенегите. Възраждането идва през XVI век, когато знатният турски търговец Хаджиоглу основава град. Градът носи неговото име чак до края на XIX век.По това време в града е имало над 1000 къщи, над 100 дюкяна (магазини и работилници), над 10 джамии и над 10 училища.
През XIX век градът започва да се налага като важен занаятчийски и земеделски център. Към него започват да прииждат пришълци от други източни точки на България и населението достига до 12 000 души. По това време започва оформянето и на културния облик на града. Започва да се развива образованието, построена е и първата църква. Към края на XIX век вече има сериозно благоустрояване - градски парк, телеграфна връзка с най-близките градове, градска болница.
Хаджиоглу Пазарджик (тогавашното име на града) е освободен от турско робство през януари 1878 от руски военни части, ръководени от ген. Аполон Цицерман. 4 години по-късно градът е преименуван на Добротица, на името на български владетел, който е бил княжески наместник в района през XIV век.
През XX век градът на няколко пъти попада под румънска окупация. Борбата продължава до 1940-та, когато Южна Добруджа е върната на България с Крайовската спогодба. По този повод, на 25.IX и до днес се празнува Денят на град Добрич.
В продължение на няколко десетилетия градът носи името на маршал Добрич. Старото име Добрич е възстановено през 1990 с президентски указ.
Икономиката в Добрич
Икономиката на Добрич се движи главно от хранително-вкусовата промишленост, която заема над 50% от обема и. Значими са също леката промишленост и селското стопанство.
Търговията в града се движи предимно в няколкото големи хипермаркета, които са представителства на национални и международни вериги. В момента се изгражда голям търговски център, който ще носи името "Добрич Сити Център".
В Добрич има добри предпоставки за развитие на туризъм, но тази насока е нужно да се работи повече. Условията за спорт са на средно за страната ниво.На територията на Добрич има 30 училища и 12 детски заведения.
Счетоводните къщи в Добрич, както и в почти всички български градове, обслужват предимно представителите на малкия и среден бизнес. Качеството на счетоводната услуга се повишава непрекъснато.