Форма на баланса
От голямо значение за разбираемостта и правилното обсъждане и преценяване на балансите безспорно е и самата форма на съставяне баланса. От обнародваните до сега баланси трябва да се констатира, с съжаление, липсата на едно що годе единство в формата. Причината за това трябва да се търси главно в неясните и непълни законоположения на Т. 3. по тая материя. Даже и в новия 3. за Т. Кн. липсват специални законоположения относно формата и съдържанието на балансите за обнародване.
Самият годишен баланс не трябва да се счита като един формен препис на с/ка "Баланс от главната книга, която сметка е само едно счетоводно помощно средство за установяване на резултатите от годишното приключване. Балансът за обнародване в смисъл на Т. 3. трябва да представлява едно нагледно съпоставяне на активните и пасивни съставни части. Затова и присъщите на всяка счетоводна сметка надписи "да дава" и "да взема" си нямат местото като такива и за годишния баланс. Надписите от двете страни на баланса трябва да гласят: "Актив" й "Пасив" или равнозначните: "имуществени части" и "дългове и собствен капитал". Щом балансът не е счетоводна сметка, неуместно ще бъде и поставянето на счетоводно техническите изрази "на" или "от", пред отделните балансови пера, които трябва да бъдат изразявани с техните естествени наименования, като: "Касова наличност", "Запас от стоки" и пр. Излишно е да се подчертава, че активите се поставят в лявата, а пасивите в дясната страна на баланса; това произтича от самия принцип на балансирането при систематичното (двойно) счетоводство.
Всеки баланс трябва да бъде подписан: 1) в едноличните предприятия от стопанина на предприятието и съставителя му (счетоводителя); 2) в събирателните дружества - от неограничено отговорните съдружници и от съставителя му; 3) в акционерните дружества и кооперативните сдружавания - от управителния и проверителен съвет и от съставителя му (чл. 6 от 3. за Т. К.).